podpora pre kamerovú techniku

Skratky používané v EZS a CCTV

SkratkaPôvodný názovSlovenský popis
ABCAutomatic Brightness ControlAutomatické riadenie jasu   snímok. V prípade, že sa menia podmienky osvetlenia, automatické riadenie   jasu zabezpečí, že obraz bude mať čo možno najlepší jas bez preexponovaných   oblastí.
DCDirect CurrentJednosmerný prúd určený   predovšetkým na napájanie menších prístrojov a zariadení. Prenos energie   pomocou jednosmerného prúdu je na väčšie vzdialenosti neefektívny a vysoko   stratový.
ACAlternating CurrentStriedavý prúd využívaný   štandardne v elektrických rozvodoch na prenos elektrickej energie na väčšie   vzdialenosti. Štandardne sa elektrický prúd AC prenáša sínusovou   charakteristikou.
AESAutomatic Electronic ShutterAutomatická elektronická   uzávierka. Dynamicky mení rýchlosť čítanie senzoru CCD alebo CMOS v   závislosti od snímanej scény. Ak je scéna tmavá, rýchlosť uzávierky sa   spomaľuje aby sa do čipu dostalo viac svetla.
AFCAutomatic Frequency ControlAutomatické dolaďovanie   frekvencie - automatické nasledovanie oscilátora ku konkrétnemu úzkemu   rozsahu frekvencií
AGCAutomatic Gain ControlAutomatické nastavenie úrovne   výstupného signálu - elektrický obvod, ktorý pri nízkych úrovniach svetla   automaticky zosiluje úroveň signálu. V normálnych podmienkach si zachováva   konštantnú úroveň
AIAuto IrisElektronický obvod pripojený k   clone objektívu zabezpečuje automatické otváranie, alebo zatváranie clony   podľa svetelných podmienok snímaného priestoru.
ALCAutomatic Level ControlUmožňuje obvodom auto iris buď   zvýrazniť svetlé miesta v obraze, kedy sa zobrazia detailnejšie svetlé miesta   alebo potlačiť svetlé miesta, čím sa detailnejšie zobrazia tmavšie miesta v   obraze.
AOAspherical ObjectiveObjektív, ktorý minimalizuje   geometrické skreslenie obrazu. Každá šošovka spôsobuje isté zaoblenie, alebo   deformácie obrazu. Asférický objektív minimalizuje tieto deformácie a   poskytuje skutočný obraz v skutočných pomeroch strán snímaných objektov.
ATWAuto Tracking White balanceAutomatické „sledovanie“ a   vyváženie bielej. Biela farba sa nepretržite a automaticky vyvažuje na   základe teplôt jednotlivých farieb (2500-10000 K). Využíva sa pri snímaní   scén s vyššou frekvenciou zmien svetelných podmienok
AWBAuto White BalanceAutomatické vyváženie bielej   farby - snímače CCD alebo CMOS sa stretávajú s rôznym vyžarovaním zo   svetelného zdroja, čo má za následok rôznu vlnovú dĺžku svetla a tým aj   zobrazovanie farieb. Preto sa využíva funkcia AWB, ktorá automaticky   analyzuje bielu farbu a na základe nej upravuje ostatné farby.
BandwidthBandwidthBandwidth - šírka prenosového   pásma. Prenosovým pásmom sa môže rozumieť frekvenčný rozsah zvuku, alebo aj   rýchlosť dátového toku atď.
BLCBack Light CompensationKompenzácia svetla v pozadí -   vlastnosť moderných CCD kamier, ktoré elektronicky kompenzujú pri veľkom   protisvetle detaily, ktoré by normálne boli tmavé. Vďaka tejto funkcii môžete   vidieť detaily napr. postáv, ktoré stoja pred silným zdrojom svetla a sú osvetlené   zozadu.
BNCBayonet Neill–ConcelmanBNC - najpoužívanejší konektor   pre analógové CCTV kamery. Jedná sa o medzinárodne štandardizovaný konektor s   vysoko spoľahlivosťou s bajonetovým zaistením spojenia.
CCDCharged Coupled DeviceIntegrovaný obvod, ktorý sníma   obraz z objektívu a mení ho na elektronický signál. Vo všeobecnosti sa jedná   o snímač, ktorý v dnešnej dobe môžete nájsť takmer vo všetkých prístrojoch na   snímanie obrazu ako v mobiloch, kamerách, fotoaparátoch a pod.
CCTVClosed Circuit TelevisionUzavretý televízny okruh - týmto   výrazom sa označujú predovšetkým kamerové monitorovacie a zabezpečovacie   systémy určené na monitorovanie chránených priestorov.
DNRDigital Noise ReductionRedukcia zašumenia obrazu - pri   nízkych svetelných podmienkach sa vyskytuje šum, ktorý je možné znížiť   zapnutím funkcie DNR alebo SDNR (Super Digital Noise Reduction) pomocou   algoritmu. Výhoda DNR a SDNR okrem lepšieho obrazu je aj v tom, že znižuje   ukladanie na disk o 70% pri MPEG a 40% pri JPEG.
EIElectronic IrisElektronická uzávierka -   automaticky mení uzávierku CCD kamery (používa sa hlavne pri objektívoch s   manuálnou clonou)
FPSFrame Per SecondPočet zobrazených, alebo   nahrávaných obrázkov za sekundu. Ľudské oko štandardne vníma pohyblyvý obraz   ako plynulý pri FPS okolo 25, tzn zobrazuje sa 25 obrázkov/snímkov za jednu   sekundu.
FrameFrameSnímka, obrázok - používa sa   hlavne v spojitosti s FPS
H.264H.264 CompressionH.264 - videoformát H.264   vznikol v roku 2003, tiež nazývaný ako MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding).   Kvalitou sa rovná JPEG alebo MPEG-2 formátom. Nevýhodou boli v minulosti   vyššie hardvérové nároky na kompresiu obrazu, ale v dnešnej dobe už drvivá   väčšina používa tento formát kompresie. Hlavnou výhodou je dynamická zmena   kompresného pomeru a veľkosti ukladaného obrazu. Pokiaľ je na obraze   zaznamenaný pohyb, dáta sa zväčšujú, pokiaľ je obraz v kľude, alebo je tma,   dátový tok a ukladanie sa znižuje.
HzHerzHz - Herz. Jednotka frekvencie   zobrazovania, alebo zmeny. Frekvencia V CCTV môže znamenať rýchlosť zmeny   snímkov (FPS), alebo napájacie napätie. Frekvencie sa v elektronike udávajú   vo veľmi širokom spektre použitia.
IRInfraredInfračervené svetlo - svetlo na   nižších frekvenciách ako viditeľné svetlo. Slúži na nočné prisvietenie   snímaných priestorov. Pre ľudské oko je prakticky neviditeľné. Či je IR   zapnuté, môžete jednoducho skontrolovať pomocou akejkoľvek kamery, alebo   fotoaparátu. Tieto prístroje premenia IR svetlo na viditeľné svetlo.
Lux, lxLuxLux, lx - jednotka osvetlenosti   (alebo intenzity osvetlenia alebo iluminancie alebo staršie len osvetlenia)   podľa medzinárodnej sústavy SI
MJPEGMotion JPEG CompressionMJPEG - videoformát Motion JPEG   posiela sériu snímkov JPEG. JPEG je šetrný k zníženiu kvality obrazu,   nevýhodou je vyššia náročnosť na úložný priestor.
MPEG-4MPEG-4 CompressionMPEG-4 - video formát MPEG-4   posiela celkový obraz a následne posiela len zmeny v obraze. Po chvíľke   opätovne pošle celý obraz. Tým sa znižuje celková náročnosť na úložný   priestor. Nevýhoda menej kvalitnejší obraz.
NTSCNTSC - TV normNTSC - TV norma používaná v   Severnej Amerike a Japonsku
FLFocal LenghtOhnisková vzdialenosť -   ohnisková vzdialenosť objektívu sa udáva v mm a priamo sa vzťahuje na uhol   záberu.
PALPAL - TV normPAL - TV norma používaná v   Európe
PTPan TiltPT kamery - PAN TILT - otočné   kamery s možnosťou náklonu
PTZPan Tilt ZoomPTZ kamery - otočné kamery   (podobne ako PT) ale navyše vybavené s optickým zoomom
RS-232RS-232 ProtocolRS-232 - všeobecne používaný   počítačový sériový interface (sériový port)
RS-485RS-485 ProtocolRS-485 - komunikačný protokol   používaný v CCTV pre ovládanie PTZ a zoomovacích kamier
SimplexSimplex functionSimplex - zariadenie vie v   jednom čase vykonávať iba jednu funkciu
WDRWide dynamic rangeWDR - Wide dynamic range -   kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste svetla a tmavých   plôch. Používajú sa 2 čipy CCD alebo CMOS. Špeciálny algoritmus výpočtu,   ktorý vychádza z dvoch snímok. Jedna snímka je urobená pri rýchlej uzávierke   a jedna pri pomalej uzávierke. Následne dochádza ku spracovaní oboch obrazov   a vyhodnotení tmavých a svetlých plôch.
SWDRSuper Wide dynamic rangeSWDR - Super Wide dynamic range   - pokročilá kompenzácia protisvetla. Používa sa pri veľkom kontraste svetla a   tmavých plôch. Používajú sa 2 čipy CCD alebo CMOS. Špeciálny algoritmus   výpočtu, ktorý vychádza z dvoch snímok. Jedna snímka je urobená pri rýchlej   uzávierke a jedna pri pomalej uzávierke. Následne dochádza ku spracovaniu   oboch obrazov a vyhodnotení tmavých a svetlých plôch.

Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy