eneo aktuality
Prenosové obmedzenia

Prenosové obmedzenia

Prenos videa a napájanie pre bezpečnostné IP kamery cez rôzne infraštruktúry môže byť záludný. Sieťové infraštruktúry sú navrhnuté s použitím twist technológie, ktorú nazývame CAT (skratka pre Category – Kategória) kábel, označovaný aj ako UTP (Unshielded Twisted Pair – Netienený twist pár). Bezpečnostné systémy pochádzajúce z analógového prostredia riešia prenos videa pomocou koaxiálneho kábla. S pomocou špeciálnych adaptérov (balun) je možné riešiť tento prenos taktiež cez CAT kabeláž, ktorá môže byť ďalej členená na krútenú dvoj-linku a aplikácie bez použitia twist technológie.

sieťové pripojenieKabeláž zdieľa jednu často nepochopenú vlastnosť. Každé fyzické médium kladie určitú formu odporu na všetky prvky v káblovej infraštruktúre. S ohľadom na sieťový prenos cez CAT 5 a vyššie (5e, 6, 7), existuje obmedzenie vzdialenosti prenosu na 100 metrov. Príslušné normy uvádzajú, že šírka pásma aplikovaná na jedom konci kábla (10/100/1000 (1G)Mbps) musí byť rovnaká aj na druhom konci kábla. Toto je tiež v bode, kde môžeme nájsť prvé obmedzenie. Na rovnakej sto metrovej vzdialenosti dochádza k strate na výkone PoE. 802.3af alebo 15.4W je hodnota, ktorá platí len pre PoE zdroj. V závislosti od štandardu, po prenose napájanie po sto metrovej kabeláži, bude reálny výkon napájania pri kamere 12.95W. Toto platí aj pre štandard 802.3at, ktorý má výkon napájania 30W a na sto metrovú vzdialenosť výkon 25W.

Rýchly nástup bezpečnostných IP kamier má za následok potrebu zachovania existujúcej koaxiálnej kabeláže a jej použitie pre sieťové aplikácie. Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť, je to, že k dispozícii nie sú žiadne štandardy pre tento typ prenosu. CAT kabeláž pre sieťový prenos pozostáva zo štyroch párov vodičov, dva sa používajú na prenos signálu a dva na prenos PoE. Táto schopnosť oddeliť PoE a dátový prenos cez dva páry maximalizuje prenos výkonu napájania. Koaxiálny kábel pri použití v rovnakej aplikácii je limitovaný na jeden pár – jadro a tienenie. Jeho charakteristika podporuje šírku pásma,  ale v porovnaní s UTP káblom dochádza k obmedzenie prenosu PoE.

káble CATTento proces sa stáva ešte viac mätúcim, keď si uvedomíme, že existuje viacero druhov káblov, ktoré používajú označenie buď UTP alebo Koax. Všetky tieto káble majú rozličné vlastnosti, ktoré majú priamy vplyv na ich schopnosť prenosu dát a PoE. Štandardy na UTP prenos boli stanovené pre CAT 5 (5e). Kategórie 6, 7 a vyššie budú mať tendenciu znižovať odpor kábla a zvyšovať prenosovú vzdialenosť; CAT 3, vyšší odpor a kratšia vzdialenosť.

To isté platí aj pre koaxiálny kábel. Typický kábel, ktorý nájdeme pri analógových bezpečnostných aplikáciách je RG-59. Všeobecne platí, že limit aplikačnej vzdialenosti je 200 až 300 metrov. Pri tejto aplikácii je potrebné použitie extenderov na konverziu z “Koaxu“ na UTP a na rozšírenie rozsahu signálu a napájania. Rovnako ako pri UTP kabeláži, sú aj tu dve podobnosti. Po prvé, existuje viacero tried koaxiálnej kabeláže, po druhé, existuje viacero typov. Všetky tieto rozdiely sa všeobecne vzťahujú na odpor kábla a tým pádom na prenosovú vzdialenosť. Medzi najbežnejšie druhy koaxiálnej kabeláže patria: RG 59, RG 6 a RG 11.

Prečo je to dôležité? Všeobecne existujú dva dôvody. Po prvé, v špecifikácii zariadení pre video bezpečnostný systém sa často stretávame s existujúcou kabelážou a fixnými požiadavkami na výkon. Je dôležité poznať typ a stav kabeláže, aby sme vedeli ktoré systémové požiadavky môžu byť splnené. Po druhé, schopnosť chápania špecifikácie prenosového vybavenia, ktoré bude použité v infraštruktúre. Ako už bolo uvedené, pri zachovaní koaxiálnej kabeláže je nutné použiť Koax - - - > Ethernet konvertory/extendery. V mnohých prípadoch, aj pri použití UPT, je potrebné realizovať prenos na vzdialenosti, ktoré presahujú limit sto metrov.

Špecifikácia produktov výrobcov môže pravdivo uvádzať, že ich produkt môže pracovať pri rýchlosti 100 Mbps, že môže spracovať  802.3at 30W, a že podporuje prenos na vzdialenosť 2000 metrov. Avšak toto musí byť považované za separátne výkonnostné tvrdenia. Kľúčovým slovom je pojem separátne. Všimnite si, že v týchto vlastnostiach nie je nič, čo by spájalo 100Mbps a/alebo 30W a zaručovalo prenos na vzdialenosť 2000 metrov. Taktiež sa neuvádza ani typ použitej kabeláže. Samo o sebe je každé tvrdenie pravdivé, avšak aplikácie vyžadujú ich vzájomnú spoluprácu, a to v mnohých prípadoch nezodpovedá realite. Často je zložité čítať medzi riadkami špecifikácie od výrobcu. Ak tak neurobíte, môže vás to stáť veľa času, peňazí a môže to viesť až k odstráneniu samotnej infraštruktúry.

K dispozícii je jednoduchá odpoveď. Zavolajte svojmu obchodnému partnerovi, nech Vám potvrdí, že ich riešenie bude fungovať tak, ako to vyžaduje konkrétna aplikácia. Ak je to potrebné, požiadajte o materiál z testovania, ktorý podporí ich tvrdenia. Infraštruktúra je mätúca tématika a nemusíte byť v nej expert, musíte sa len pýtať správne otázky tej správnej osoby.

 

Pavol Kollárik

Plettac Systems

2015-06-01 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy