eneo aktuality
HDcctv: Veľkolepá vojna o prežitie analógových výrobcov

HDcctv: Veľkolepá vojna o prežitie analógových výrobcov

 

Momentálna situácia v bezpečnostnom priemysle je taká, že IP technológia, ktorá využíva sieťovú infraštruktúru a poskytuje HD video, jedného dňa kompletne nahradí analógové riešenia, ktoré definovali video dohľad skoro po obdobie jedného polstoročia. Analógový hráči, ktorí zaznamenávajú pokles v oblasti predaja a tržieb, musia nájsť spôsob, ako získať späť svoju pôvodnú dominanciu v priemysle. Riešenia typu HD po koaxe (HDcctv), ktoré umožňujú prenos HD videa po existujúcej koaxiálnej kabeláži, reprezentujú ich veľkolepú vojnu o prežitie uprostred invázie IP technológií.


HDcctvOd chvíle, keď sa v roku 2011 objavili formáty 960H a HD-SDI, sa video dohľadoví hráči pokúšajú nájsť riešenia, ktoré vylepšia kvalitu CCTV. Analógové kamery sú lacné a jednoduché na inštaláciu a stále si ukrajujú markantný podiel na trhu. Avšak IP kamery ohrozujú samostatnú podstatu analógových výrobcov, ktorí sú svedkami trvalých poklesov príjmov. V tejto súvislosti títo výrobcovia, ktorí bažia po prežití, vyvíjajú intenzívne úsilie vo výskume a vývoji riešení HDcctv s vysokým rozlíšením. HDCVI, HDTVI, HDcctv sú produktmi týchto snáh.  
 

Akékoľvek riešenie typu HD po koaxe, či už je to 960H, HD-SDI, HDCVI, HDTVI a HDcctv, musí byť jednoduché na použitie so stávajúcou koaxiálnou kabelážou zákazníka. HD prenos by mal byť dosiahnutý s použitím koaxiálnych káblov 5C-2V (RG-59U) alebo 3C-2V (RG-6) bez straty kvality, a taktiež by mal prekonať tradičnú prenosovú vzdialenosť od 100 do 200 metrov. Riešenie sa musí vyhýbať ďalším extra nákladom na inštaláciu alebo upgrade, musí odolať strate kvality na dlhú vzdialenosť a musí umožniť jednoduchý upgrade stávajúceho systému na HD dohľad. Ďalej musí mať vysokú kvalitu a konkurenčne priaznivú cenu, ktorá mu poskytne pevnú pôdu pod nohami. Stručne povedané, riešenie, ktoré by sme nazvali „HD po koaxe“, musí splniť nasledujúcich šesť požiadaviek:  

  1. Musí mať  vysokú čistotu obrazu a separáciu farieb, ako aj vysoké filtrovanie signálu, redukciu šumu a kapacity  na obnovu obrazu.  
  2. Keďže „HD po koaxe“ je považovaná za prelomovú technológiu, tak musí  umožňovať  prenos signálov na dlhú vzdialenosť po existujúcej koaxiálnej kabeláži.
  3. Riešenie by nemalo  byť predmetom strát kvality spôsobených kompresiou a odozvou.  
  4. Zariadenia musia byť kompatibilné s formátom 960H a mala by byť taktiež zvážená budúca kompatibilita s analógovými rozdeľovačmi a maticami.  
  5. Riešenia „HD po koaxe“ musia byť jednoduché na inštaláciu a obsluhu.
  6. Akékoľvek riešenie musí mať nízku cenu a vysokú kvalitu.  

 

eneo analógové kamery


Porovnanie a kontrast medzi riešeniami

HDCVI, HDTVI a HDcctv  majú jedno spoločné: na rozdiel od formátu 960H, ktorý využíva snímač CCD, HDCVI, HDTVI a HDcctv využívajú  CMOS alebo Exmor CMOS snímač. Medzi výrobcov týchto senzorov patria napríklad  Sony, Omnivision, Pixelplus atď. Tvorba obrazu sa mierne líši v závislosti od značky.  

Ďalšou podobnosťou je použitie procesora obrazového signálu (ISP) vo vzájomnej symbióze so snímačom. Čipová sada môže byť integrovaná do modulu snímača alebo do transceivera v zadnej časti HDCVI, HDTVI alebo HDcctv kamery. Signálové procesory spracúvajú a vylepšujú obraz vytvorený snímačom. Procesory od rôznych spoločností sú dizajnované odlišne, majú  rozdielne spôsoby spracovania kompenzácie protisvetla, redukcie šumu WDR, automatického vyváženia bielej, automatickej expozície a automatického ostrenia.  

Posledná vec, ktorú majú tieto riešenia spoločnú, je  prítomnosť transceivera signálu, ktorý produkuje rôzne formáty signálu v závislosti od technológie, napríklad HDCVI, HDTVI  a HDcctv. K dispozícii je taktiež spínací obvod, ktorý umožňuje kamerám prepínať medzi HDcctv a CVBS výstupom.

 

analógové video

 

Príležitosti  a budúci vývoj

HD a analýza sú vývojové trendy budúcnosti, ktoré veľký analógový hráči vyhľadávajú pre zlepšenie svojich produktov. Pokroky vo vývoji CMOS snímačov, ISP a transceiverov spôsobia, že sa HDcctv dohľad stane normou. Aplikácia v rôznych odvetviach bude taktiež viac citeľná. V bezpečnostnom priemysle panuje predstava, že IP zariadenia kompletne nahradia analógové produkty. Ale toto sa nestane zo dňa na deň a HDcctv výrobcovia sa snažia aspoň o spomalenie tejto IP invázie.

 

 

Pavol Kollárik
Plettac Systems

2015-01-27 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy