eneo aktuality
Kvalitný a ostrý obraz pri nízkych svetelných podmienkach

Kvalitný a ostrý obraz pri nízkych svetelných podmienkach

Inštalácie, ktoré sú aplikované pri nízkych svetelných podmienkach, často oddeľujú skvelé „Low Light“ HD kamery od tých slabších modelov. Okrem snímača s vysokým rozlíšením, kvalitného objektívu a výkonného procesora, aj dobrá elektronika, ktorá zosilňuje video signál a redukuje zarušenie obrazu pri nízkych úrovniach osvetlenia, robí z HD kamery kvalitný alebo nekvalitný produkt. Niet pochýb, že HD kamery poskytujú počas dňa špičkový obraz, ale počas noci je to už úplne iný príbeh, keďže všetky kamery potrebujú na svoju prevádzku svetlo. Samozrejme toto tvrdenie sa netýka špeciálnych termovíznych kamier. Tento článok poukazuje na veci, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere správnej kamery. Keďže celý bezpečnostný segment rapídne migroval k HD technológiám, tak bezpečnostný priemysel pracuje omnoho tvrdšie a rýchlejšie na vývoji korešpondujúcich produktov.

Super LoLux HD2Megapixelové alebo HD kamery sú tipickými príkladmi toho, ako je čoraz viacej pixlov natlačených na jednu kopu, bez tak potrebnej zmeny veľkosti snímača. Toto riešenie poskytuje kryštálovo čistý obraz, no na druhej strane to má markantný vplyv na svetelnú citlivosť. K dispozícii sú dva druhy snímačov: CCD alebo CMOS. Hlavnou výhodou CCD snímačov bola ich citlivosť na svetlo, zatiaľ čo CMOS dizajn umožňoval hlbšiu integráciu s inými technológiami, čo mu pridávalo bod v jeho prospech. Inými slovami CCD snímač bol zložitejší na výrobu a poskytoval kvalitnejší obraz s menším zarušením a skreslením počas slabých svetelných podmienok. Avšak pokrok megapixelových CMOS snímačov bol veľmi promptný a CMOS snímače už nie sú naďalej v tieni megapixelových CCD snímačov.  

Vzostup CMOS snímačov

Kamera s CMOS snímačomDnešné CMOS obrazové snímače sa môžu pochváliť viacerými pixelami, solídnou citlivosťou a dynamickým rozhraním. Ponúkajú reálne výhody pre efektívny video dohľad. Momentálne sme svedkami veľkého dopytu po väčších obrazových snímačoch, pretože to HD kamerám poskytuje väčší priestor na umiestnenie viacerých pixelov. Máme tu veľký počet kamier, ktoré výrobcovia vybavili 1/1.8”, 1/2.5”, 1/2.7” a  1/2.8” CMOS snímačmi a ich počet rastie zo dňa na deň.  

 

Nie je to len o snímači
Porovnanie normálnej kamery a JVC Super LoLux

Výkon kamery je závislý na kvalite použitých komponentov. Avšak vo svete IP videa výkon snímača neurčuje všetko ostatné, keďže výkonný procesor dokáže spracovať viac komplexné algoritmy. Typ clony a rýchlosť uzávierky majú taktiež markantný dopad na expozíciu snímača a na výkon „Low Light“ kamier.

 

 

Clona

objektívyClona je otvor, ktorý umožňuje  svetlu prejsť cez objektív priamo do kamery. Ovláda množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač. Funguje presne ako ľudské oči. Keď je príliš slnečno tak je clona malá a počas noci sa zväčšuje. Typ clony v objektíve by mal správne kooperovať s „Low Light“ kamerami. K dispozícii máme fixné clony, manuálne, auto iris a P-iris. Napríklad, ak je kamera používaná v interiéri a svetelné podmienky sú konštantné, manuálna clona bude viac ako postačujúca. Ale v exteriéri, kde sú svetelné podmienky omnoho dynamickejšie, bude vhodným adeptom na použitie objektív s auto-iris clonou alebo P-iris clonou.

 

Rýchlosť uzávierky

Uzávierka taktiež ovplyvňuje expozíciu snímača. Uzávierka určuje, ako dlho bude snímač vystavený svetlu a je typicky vyjadrená v sekundových frakciách 1/1000s, 1/100s, 1/30s, 1/3s, atď.). Mnoho kamier používa clonu a rýchlosť ovládania uzávierky na reguláciu vstupu svetla. Je potrebné mať na pamäti jeden dôležitý problém ohľadom rýchlosti pomalej uzávierky. Pri tmavých scénach umožňuje pomalá uzávierka vytvorenie jasného obrazu, ale kontraproduktívne spôsobuje rozmazanie a tzv. „ghosting“ mobilných objektov.JVC Super LoLux HD

 

Pavol Kollárik
Plettac Systems

2015-01-18 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy