eneo aktuality
Video kompresia H.265 a jej dopad na IP video dohľadové aplikácie

Video kompresia H.265 a jej dopad na IP video dohľadové aplikácie

V minulom roku ohlásený nový formát pre vysoko efektívne video kódovanie (HEVC), je na najlepšej ceste za markantným dopadom na IP video dohľadové systémy. Medzi výhody, ktoré nový kódovací formát H.265/HEVC v porovnaní so starším formátom H.264/MPEG-4 patrí aj 40 percentná redukcia dátového toku pri zachovaní rovnakej vizuálnej kvality. Vďaka tomu, budú kamery poskytovať lepšiu kvalitu obrazu ako formát H.264 s existujúcimi sieťovými a úložnými požiadavkami, alebo budú poskytovať rovnakú vizuálnu kvalitu so 40 percentným úbytkom dátového toku a úložného priestoru. H.265/HEVC taktiež umožní nasadenie IP kamier s ešte väčším megapixlovým číslom, napríklad 20 megapixlové kamery, ktoré budú operovať efektívnejšie bez zdrvujúceho zaťaženia sieťovej infraštruktúry. H.265/HEVC taktiež prináša vylepšenia v oblastiach úrovne zarušenia, farebného podania, a čo je najviac podstatné pre video dohľadové aplikácie, aj vylepšené dynamické rozhranie.

Implementácia formátu H.265 je nevyhnutná, ale prechod zaberie ešte pár rokov

video kompresia H.264/HEVCImplementácia nového štandardu pre väčšinu IP video kamier je každopádne stále otázka niekoľkých rokov. Ako pri iných video štandardoch, tak aj bezpečnostný priemysel zdedil formát H.265/HEVC od omnoho väčších odvetví so spotrebnou elektronikou. Typicky, po tom ako sú štandardy vyvinuté, im zaberie mnoho rokov, kým si prerazia cestu do rôznych odvetví trhu, počnúc trhom so spotrebnou video elektronikou a neskôr aj na bezpečnostný trh a iné menšie trhy. Momentálne je vedúcim kódovacím formátom H.264/MPEG-4, ktorý bol pôvodne vyvinutý v roku 1999 a až nedávno sa stal takzvaným štandardnom pre bezpečnostný a dohľadový trh, čo predstavuje skoro dekádu od jeho schválenia. Hlavná aplikácia formátu H.265/HEVC zaberie pravdepodobne zopár rokov. Implementácia nového formátu pre video dohľadové systémy je nevyhnutná, každopádne tento vývoj zaberie určitý čas. Prvé prototypy týchto kamier by sa mohli objaviť koncom roku 2015 a sériovo vyrábané produkty by sa mohli objaviť nasledujúci rok. Spoločnosť Plettac Systems sa zameriava na High-end trh a kvalitné video spracovanie bolo a je naďalej jednou z kľúčových priorít v pomaly dvadsať ročnej histórii spoločnosti. Naši najväčší zákazníci priam bažia po výhodách nových technológií a chcú byť hlavným technologickým prúdom v tejto oblasti.

 

Výhody formátu H.265 sa budú líšiť spôsobom implementácie

Výhody nového video kompresného formátu budú rozdielne v tom, ako ich implementujú jednotliví výrobcovia. Nový formát môžeme prirovnať k rovnakej surovej ingrediencii, ktorú bude používať viacero kuchárov, ale výsledný produkt bude rozdielny, pretože každý z nich používa inú techniku varenia. Hoci IP kamery využívajú video štandardy, každý výrobca predstaví štandard so svojim vlastným video enkódovacím systémom. Preto by každá kamera mala byť použitá so sieťovým video rekordérom, ktorý sa vyznačuje kompatibilným dekódovacím systémom. Iný výrobcovia IP kamier môžu poskytnúť svoj softvér a rozhrania softvérovým a hardvérovým spoločnostiam, ktoré integrujú ich IP zariadenia do svojich video dohľadových systémov.

 

Lepšia a ekonomickejšia kvalita video dohľadu

UHD rozlíšenieHoci je formát H.265/HEVC viacej náročný na výpočet ako formát H.264, počítačové čipy, ktorými je osadená väčšina dnešných kamier, má stále viac než postačujúci výkon na jeho spracovanie. Všeobecne platí, že výpočtový výkon IP kamier má z roka na rok stúpajúcu tendenciu, to znamená, že výpočtový výkon by nemal byť prekážkou pri implementácii nového formátu. Formát H.265/HEVC môže pomôcť priemyslu ponúkať novú úroveň video kvality pri zachovaní ekonomickej ceny. Okrem štandardných rozlíšení a vysokých rozlíšení (HD), sa môže čoraz bežnejším stať nový formát nazývaný  UHDTV (Ultra-High Definition TV, 8,3 megapixelový alebo  33,2 megapixelový obraz). Formát H.265/HEVC môže taktiež podporovať 300 obrázkov za sekundu, čo môže byť užitočné pre niektoré detekčné aplikácie. Avšak, na bezpečnostnom trhu, je  60 obr./s. viac ako dosť napríklad pre efektívne rozpoznávanie štátnych poznávacích značiek. V dnešnej dobe väčšina kamier využíva duálne streamovanie s použitím formátov M-JPEG a H.264. Postupom času by malo dôjsť k presunu na duálne streamovanie M-JPEG a H.265/HEVC a niektoré modely budú taktiež využívať triplexné streamovanie M-JPEG, H.264/MPEG-4 a H.265/HEVC.

 

Pavol Kollárik

Plettac Systems

2015-01-18 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy