eneo aktuality
Power over Ethernet (PoE)

Power over Ethernet (PoE)

PoE - Power of EthernetPoE by malo a aj uľahčuje spôsob napájania IP zariadení. Pripravíte si Vašu IP kameru alebo iné zariadenie, ktoré akceptuje napájanie cez Ethernetový port, do portu pripojíte konektor RJ-45 a spokojne odkráčate k ďalšiemu zariadeniu. Na druhom konci pripojíte opačný koniec rovnakého ethernetového kábla do PoE prepínača alebo PoE injektora a „voila“ napájanie je zázračne prenesené do zariadenia spoločne s dátovým pripojením. AC alebo DC napájanie je v tomto prípade irelevantné, a tým pádom sa nemusíte obávať, že si zameníte tieto dva typy, čo by mohlo viesť k poškodeniu kamery a v neposlednom rade aj k nežiadúcim výdavkom na opravu a servis. PoE malo fungovať presne týmto spôsobom, ale praktická realita sa od koncepcie perfektného sveta jemne odchyľuje, a to tým spôsobom, že inštalácia nie je skoro nikdy bezproblémová, čo mi dajú za pravdu hlavne pracovníci montážnych spoločností. K dispozícii je päť tried PoE: Trieda 1, 2, 3, 4 a 0. Každá PoE trieda označuje rozsah výkonu, ktorý je k dispozícii pre koncové zariadenie ako aj výkon, ktorý musí byť dostupný na PSE (Power Securing Equipment) porte.

 

PoE klasifikáciaPoE klasifikácia

  • Trieda 1 -- 4.5W na PoE porte; 3.84W na zariadení
  • Trieda 2 -- 7.5W na PoE porte; 6.49W na zariadení
  • Trieda 3 -- 15.4W na PoE porte; 12.95W na zariadení
  • Trieda 4 -- 28W na PoE porte; 25.5W na zariadení
  • Trieda 0 -- 15.4W na PoE porte; 13W na zariadení

 

Vo svete PoE technológií sú k dispozícii dva prepínače (switche), ktoré poskytujú PoE. Jeden druh, ktorý garantuje určitý výkon pre jednotlivé porty a druhý, ktorý pracuje s celkovým výkonovým rozpočtom. Oba druhy IP prepínačov sú užitočné, ale je medzi nimi podstatný rozdiel. Ak máte niekde po ruke switch, pozrite sa naň a skúste povedať, do ktorej z uvedených kategórií Váš switch spadá. Prepínač, ktorý garantuje určitý výkon na jednotlivých portoch, napríklad 15.4W na port, znamená, že si môžete byť istý tým, že keď pripojíte na všetky porty IP zariadenia Triedy 3 a Triedy 0, tak switch ich bude bez problémov napájať. Samozrejme tieto prepínače zvyknú byť väčšie, drahšie a určené sú hlavne do dobre klimatizovaných miestností, ale za to Vám nespôsobia chyby pri plánovaní napájania.

 

PoE Switche GeoVision

 

Druhý typ spomínaného prepínača môže napájať len toľko PoE zariadení koľko má k dispozícii výkonu. Predstavte si, že pracujete so 4-portovým prepínačom, ktorý poskytuje maximálne 30 wattov. Toto zariadenie môže napájať štyri kamery Triedy 2 (4 zariadenia x 7.5W = 30W). Taktiež môže jednoducho napájať štyri zariadenia Triedy 1 (4 zariadenia x 4.5W = 18W). Pokračovaním po tejto matematickej ceste bude, že je možné taktiež napájať zariadenia Triedy 3 alebo Triedy 0, ale bude možné pripojiť len maximálne dve zariadenia tohto typu. Taktiež je možné napájať jedno zariadenie Triedy 4, ale v tomto prípade by sme museli pouvažovať o efektívnom využití tohto prepínača.

Čo sa stane, ak zvolené zariadenie  (napríklad PoE napájaná kamera) nemá jasne vyznačenú PoE triedu, ale len jednoducho uvedený prevádzkový príkon? Môžete dôjsť k záveru, že to je OK a kamera, ktorá udáva hodnotu „6.03“ je v rámci špecifikácií Triedy 2, a preto to musí byť zariadenie Triedy 2. Ale toto je bod, v ktorom sa realita často odkláňa od zdravého úsudku. Teoreticky, to čo by malo byť pravidlom, je správne značenie zariadení PoE klasifikáciou. Takže keď je spomínané zariadenie pripojené do PoE zariadenia, tak toto zariadenie dostane svoje potrebné PoE napájanie.

Výrobcovia by mali riadne označovať svoje zariadenia veľkým a tučným písmom: Trieda 1, Trieda 2, Trieda 3, Trieda 4, Trieda 0. Toto umožní systémovým dizajnérom rýchlo rozpoznať správnu klasifikáciu, aby mohli zodpovedne vytvoriť plán napájania a navrhnúť správne zariadenia. Nikto nemá rád, keď na poslednú chvíľu dokončí projekt, a len potom si uvedomí, že navrhnuté prepínače (switche) neposkytujú dostatok napájania pre zaobstarané IP zariadenia.

 

RJ-45 konektor

 

PoE klasifikácia by mala byť aj prioritou na datasheetoch a marketingových letákoch. Niektorí výrobcovia kamier vytvárajú nádherné verzie týchto špecifikačných letákov. Nájdete tam fotky, technické ilustrácie, referenčné tabuľky, ale často tam nenájdete ani zmienku o PoE klasifikácii. Ako niekomu, kto pracuje s PoE, to občas pripadá, že z PoE sa stal obrazne povedané "strýko", ktorého má každý z nás, a ktorého nikto nechce pozvať na rodinné stretnutie. Nanešťastie pre nás všetkých by mohol tento strýko byť životabudičom na našom stretnutí (s ľahkosťou by zabával hostí a vždy by mal dostatok peňazí na zaplatenie občerstvenia), ale my sme sa ešte nenaučili správne narábať s touto výhodou!

 

Pavol Kollárik
Plettac Systems

2015-01-04 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy