eneo aktuality
POS a video integrácia – spôsob, akým zastaviť vnútrofiremnú trestnú činnosť?

POS a video integrácia – spôsob, akým zastaviť vnútrofiremnú trestnú činnosť?

POS a video integrácia získava pôdu pod nohami a pomaly sa stáva bežnou praxou vo svete video priemyslu. Aj keď niektoré problémy stále bránia ich úplnej integrácii a prevencii voči vnútrofiremnej trestnej činnosti. Segmentácia trhu nie je jediným problémom, ktorému čelí integrácia POS údajov s inými systémami. Poskytovatelia daných systémov čelia znalostným medzerám v oblasti dostupných riešení pre obchodníkov, alebo dokonca pri definovaní toho, čo vlastne táto integrácia obnáša.

POS a video integráciaSme svedkami toho, že definovanie POS integrácie je veľmi obsiahle. Každý klient má vlastný výklad, od textového prekrytia vo videu, až po omnoho pokročilejšie riešenia. Aj keď sa už klient konečne rozhodne podstúpiť POS video integráciu, tak existujú vnútorné prekážky, ktoré treba prekonať. Napríklad, v niektorých reťazcoch IT oddelenie nesprístupní POS dáta kvôli obave zo zneužitia platobných informácií zákazníka. V iných zase poskytovatelia záznamovej technológie nedisponujú otvorenými štandardmi alebo rámcami, vďaka ktorým by bolo možné zladiť transakcie s priradeným video signálom. Vďaka veľkému počtu POS predajcov, ktorí spracovávajú dáta rôznymi spôsobmi a bez potrebnej premyslenej štandardizácie, je potrebné vyvíjať individuálne riešenia pre každú novú integráciu. V tomto smere by víziou do budúcna malo byť vytvorenie univerzálneho ovládača pre POS integráciu, ktorý by uľahčil a hlavne zefektívnil túto symbiózu.

 

Boj proti vnútrofiremným podvodom

Kontrola pokladne pre krádežouJedným z najčastejších podvodov, ktoré sa tykajú vlastných zamestnancov, je vnútrofiremná trestná činnosť, pri ktorej dochádza k nenačítaniu položiek na pokladni pre priateľov alebo členov rodiny. Tento trik na pokladni je prakticky ťažko zaznamenateľný a na vyriešenie tohto problému sa využíva viacero riešení, ktoré zahŕňajú integráciu video dohľadových systémov s POS dátami. Majitelia obchodov krvopotne prehľadávajú POS dáta a snažia sa dohľadať anomálie vo výkone pokladníka. Aby bolo možné vyrovnať sa omnoho sofistikovanejším podvodom, bude potrebná dátová analýza v kombinácii s video analýzou. Pri manuálnej analýze sa vyhľadávajú väčšie výnimky a panuje predpoklad, že po zvyšok času bolo všetko v poriadku. Problémom je, že manuálna analýza vyhľadáva extrémne situácie a nedokáže detekovať tie, ktoré sú zakamuflované „ruchom“ prostredia, ako keď zamestnanci kontinuálne kradnú malé množstvá, ktoré sa vyhnú detekcii. Vnútrofiremná trestná činnosť je achillovou pätou pre majiteľov obchodných reťazcov. Nezanecháva žiadnu dátovú stopu a nemôže byť detekovaná len pomocou POS údajov.

 

Je video analýza spoľahlivá?

video analýza kupujúcichMožnosti sú v tomto prípade rozdielne a mali by byť kriticky zohľadnené. Trh stále trpí stigmou, ktorú vytvorili nedočkaví hráči a integrátori v analytickom priestore. Analytické rozhrania na trhu sú dnes zrelšie, ale trhovú akceptáciu ešte stále nedohnali. Dnes sme však svedkami mnohých zmien, ktoré sme zľahka načrtli a čoraz väčšie množstvo analytických POS riešení je schopných sa úspešne etablovať. Kým video analýzy disponujú slušným výkonom a využiteľnosťou v aplikáciách ako „heat mapping“, identifikovanie stráveného času v špecifickej oblasti a toku zákazníkov v obchode, tak úspešná detekcia vnútrofiremnej trestnej činnosti je náročnejšia.

 

Vyhliadky do budúcna


Technologické vylepšenia, medzi nimi aj rastúce využívanie IP vybavenia, podstatne uľahčia integráciu. Budeme schopní získavať dáta priamo z centrálnych počítačov v protiklade s pripájaním sa na každú pokladňu. Pripájanie sa na jednotlivé pokladne je niečo ako hardvérová nočná mora. Táto výzva bude čoraz ľahšia v dôsledku vývoja dátových výmenných formátov a progresu v adaptácii IP riešení. Integrácia rozličných systémov umožní prevádzkovateľom obchodných reťazcov získavať poznatky a benefity v prevencii strát. Kombinácia POS údajov, video materiálu, video analýzy a „dátového dolovania“ pomôže nielen s obmedzením vnútrofiremnej trestnej činnosti, ale taktiež napomôže k väčšiemu porozumeniu ich zákazníkov.

  

Pavol Kollarik
Plettac Systems

2016-05-25 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy