eneo aktuality
Desať otázok, ktoré si treba položiť pred nasadením video analýzy

Desať otázok, ktoré si treba položiť pred nasadením video analýzy

Úspešné nasadenie video analytického systému závisí na dvoch faktoroch: poznaním kedy a kde ich použiť a až následne úspešne nasadiť. Správne chápanie toho, ako bude video dohľadový systém použitý, bude mať priamy dopad na to, ako úspešné bude jeho konečné nasadenie. V tomto článku si priblížime desať hlavných otázok, pomocou ktorých je možné zabezpečiť úspešné nasadenie video analytického systému.

 

1. Čo zákazník od systému očakáva?

Tento bod je číslom jedna z určitého dôvodu. Porozumenie a správna realizácia očakávaní zákazníka, je tým najdôležitejším krokom na zabezpečenie toho, že finálne dodaný systém sa bude správať podľa jeho očakávaní. Skúmanie a dokumentácia očakávaní zákazníka v oblasti pokrytia, získavanie detailov a reakčné protokoly, môžu pomôcť pri výbere správnych kamier a vybavenia.

 

2. Aké typy funkcií  budú použité?

Jednoduché funkcie, ako napríklad detekcia osôb prítomných v zadefinovanej oblasti, ponúkajú dostatočnú flexibilitu v oblasti umiestnenia kamery. Špecifickejšie funkcie,  ako detekcia  smeru pohybu, môžu obmedziť možnosti umiestnenia kamery. Napríklad pohyb osoby v zornom poli sprava doľava bude omnoho viac vizuálne badateľnejší ako priamy pohyb osoby smerom ku kamere. Obe možnosti nasadenia sú akceptovateľné, ale kamera umiestnená tak, aby snímala pohyb osoby sprava doľava, bude mať tendenciu reagovať rýchlejšie, alebo bude vyžadovať menej pohybu od objektu za účelom aktivácie zadefinovaného pravidla.

 

3. Kde sa nachádzajú miesta s vysokou pridanou hodnotou?

Návratnosť investícií  zabezpečenia nákladných nehnuteľností je ohromná. V mnohých prípadoch môže byť ochrana realizovaná omnoho efektívnejšie, ak je k dispozícii flexibilita skladovacích priestorov pre jednotlivé aktíva. Zoskupovanie rizikových predmetov môže potencionálne zredukovať požiadavku na celkové pokrytie objektu, čo robí systém viac nákladovo efektívny a cenovo dostupný. Takisto to prispieva k zjednodušeniu monitorovania. Niekedy je najlepším návrhom kombinácia technológie a odporúčaní, ktoré vedú k jednoduchšiemu zabezpečeniu nehnuteľnosti.


4. Aké osvetlenie je k dispozícii?

Často je analytický systém použitý na ochranu perimetra a riziko strát naberá na intenzite hlavne počas noci. Kamery snímajú svetlo a dobre osvetlená scéna prispieva k lepšej kvalite výsledného obrazu. Je preto dôležité vedieť, ako je scéna osvetlená a uistiť sa, že máte k dispozícii dobré svetelné pokrytie v mieste nasadenia pokročilej analýzy. Niektoré kamery sú vybavené funkciami ako “Sens Up,” alebo “čierno-biely mód”, čo môže viesť k presvedčeniu, že nedostatočné osvetlenie bude nakoniec vyhovovať. Avšak, tieto funkcie často vedú k negatívnym efektom, ako je zrnitý obraz alebo pomalá uzávierka, čo má za následok video zdroj, ktorý nemôže byť dostatočne presne zanalyzovaný. Snažte sa pochopiť požiadavky na osvetlenie vášho sortimentu, aby ste mohli následne zaistiť správne osvetlenie snímanej scény.  

 

5. Aké sú poveternostné podmienky v mieste inštalácie?

Extrémne počasie, ako napríklad priame slnečné žiarenie, slnečné odrazy, vietor a dážď/sneh, môžu mať neblahý dopad na presnosť a spoľahlivosť dohľadového systému. Ak má zákazník dohľadové požiadavky v oblastiach s extrémnym počasím, je logickým krokom umiestnenie kamery bližšie k cieľovej oblasti (znižuje pravdepodobnosť rušenia v zábere), pridanie dodatočného osvetlenia alebo stabilizácia stĺpov za účelom redukcie trasenia alebo kývania kamery pri silnom vetre.

 

6. Aké sú možné prekážky?

Aby analýza mohla „vidieť“ objekty, musí byť skutočne schopná „vidieť“ objekty. Niekedy môžu bežné veci, ako stromy, alebo vysoký porast blokovať časť záberu, niekedy je to auto zaparkované pred obchodom alebo kopa materiálu nazhromaždená pred šrotoviskom. Jedna kamera je schopná pokryť niekoľko desiatok metrov perimetra, tak preto je dôležité, že jej pokrytie nie je skrátené určitou prekážkou. Umiestnenie kamery pre analytické nasadenie zaberie niekedy veľa trpezlivosti a času za účelom získania toho správneho záberu.  


7. Ako je systém kalibrovaný a spravovaný?

Systémy, ktoré vyžadujú rozsiahlu manuálnu kalibráciu a nastavenie budú zložitejšie a finančne náročnejšie na údržbu. Často užívatelia zaregistrujú, že ich systém potrebuje kalibráciu až potom, čo došlo k spáchaniu nežiaducej udalosti.

 

8. Aké sú obmedzenia pre umiestnenia kamery?

Obmedzenia ohľadom umiestnenia kamery môžu mať dopad na celkový dizajn systému. Niekedy sú tieto obmedzenia spôsobené inými bezpečnostnými kritériami, ako napríklad v rafinériách alebo elektrických rozvodniach a niekedy sú len výsledkom bežných cenových kompromisov. Je dôležité vopred vedieť, či sú v danej oblasti platné špecifické kritéria a obmedzenia ohľadom umiestnenia kamier.

 

9. Aká je možnosť internetového pripojenia v chránenej oblasti?

Video analýza je typicky nasadená v miestach, kde prebieha určitý typ monitorovania buď centrálnou stanicou tretej strany alebo koncovým užívateľom. Aby poplachové udalosti upozornili operátora v rozumnom čase a aby mal tento personál možnosť saldovať video alebo komunikovať  pomocou audio vybavenia, bude nutné zabezpečiť v danej oblasti internetové pripojenie. Poplach, ktorý v sebe nesie „Live“ video  je závislý od  šírky pásma odosielania (odchádzajúce dáta), ktorá je zvyčajne nižšia ako šírka pásma sťahovania a často prehliadaná v špecifikácii internetového pripojenia. Uistite sa, že šírka pásma odosielania bude minimálne 1~2 Mbps a objem využitých dát bude neobmedzený.

 

10. Aké sú dostupné možnosti spracovania falošných poplachov?

Dobrý analytický systém umožňuje viac, ako len jednoducho klasifikovať objekty ako „áno“ alebo „nie“. V ideálnom prípade  sa snaží o nulový podiel falošných poplachov, ale existuje široká škála scenárov a lepšie alebo presnejšie možnosti nastavenia môžu výrazne dopomôcť k želanému stavu. Mali by ste mať možnosť precízneho riadenia nad regiónom záujmu (aktuálna časť záberu, s ktorou pracuje analýza), možnosť typovo rozlišovať objekty (napríklad osoba alebo vozidlo) a možnosť definovať rozličné pravidlá a aktívne regióny. Toto pomôže zabezpečiť, že systém nebude neúmyselne aktivovaný, napríklad zvieratami alebo zamestnancami počas pracovnej doby.

 

kamera GeoVision GV-BX2600GeoVision GV-BX2600

GV-BX2600 je interiérová IP kamera, ktorá má v ponuke objektívy s pevnou aj varifokálnou ohniskovou vzdialenoťou. Táto bezpečnostná kamera je vybavená obrazovým snímačom CMOS so Super Low Lux, vďaka ktorému poskytuje farebný živý obraz aj v takmer úplnej tme. Kamera podporuje bezdrôtové pripojenie prostredníctvom GV-WiFi adaptéru. Veľkou výhodou kamery je, že ako jedna z mála ponúka video analýzu obrazu. 

Viac o kamere GV-BX2600...

 

Pavol Kollárik
Plettac Systems

2015-09-17 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy