eneo aktuality
Deň/Noc video monitoring - ako na to?

Deň/Noc video monitoring - ako na to?

Akým spôsobom zaistíte, že video systém, ktorý ponúkate, splní všetky očakávania zákazníka, vrátane perfektného obrazu pri rôznych typoch okolitého osvetlenia bez toho, aby musel do systému investovať veľa finančných prostriedkov? Deň/Noc kamery môžu neraz spôsobiť poriadny hlavy bôľ. Kedy ich máte ponúknuť, a kedy je ich nasadenie nepotrebné? O aké ďalšie komponenty musíte doplniť systém pri jeho kompletizácii? V tomto článku sa pokúsime odpovedať na niektoré z týchto otázok a uľahčiť tak integrátorom výber správnej D/N kamery a objektívu, aby ich dohľadový systém dosahoval čo najlepší „low light“ výkon.

Deň/Noc kamery sú schopné poskytnúť použiteľný video obraz počas noci pomocou zmeny parametrov kamery tak, aby efektívne pracovala pri nízkych svetelných podmienkach. Jednoduchý príklad Deň/Noc prevádzky je použitie infračerveného (IR) LED prisvietenia, ktoré je súčasťou krytu kamery. To preto, že aj keď ľudia vidia len viditeľné svetelné spektrum, tak bezpečnostné kamery dokážu spracovať ako to viditeľné, tak aj IR svetlo. Doplnenie umelého IR prisvietenia zvyšuje schopnosť kamery zaznamenávať obraz bez straty prítomnosti kamery alebo uhla záberu. Kým bezpečnostné kamery využívajú farebné filtre (modrý, zelený a červený) na vytvorenie farebného obrazu, tak každý filter taktiež umožňuje, aby sa IR svetlo dostalo na snímač, čo má za následok nekorektné farebné podanie obrazu kamery. Pretože väčšina objektívov je určená pre viditeľné svetelné spektrum, tak väčšina bezpečnostných kamier je vybavená IR filtrom, ktorý blokuje IR svetlo. Tento filter vylepšuje ako farebné podanie, tak aj ostrosť obrazu. Niektoré lacnejšie D/N kamery (ako napríklad kamery s IR prísvitom vstavaným v kryte kamery) používajú hlavne softvér na vytvorenie čo najlepšieho obrazu tým, že obmedzujú prechod viditeľného a IR svetla cez farebné filtre. Počas noci dochádza k zmenám algoritmu, čo má za následok mierne zlepšenie snímania tmavého obrazu. Zmeny zahŕňajú desaturáciu farieb, čo sa u užívateľa prejaví čierno-bielym obrazom na displeji. Technologické pokroky vo vnútri kamier pomohli naplniť ich svetelné potreby. Viac sofistikované kamery, ktoré sa označujú ako „True D/N“, môžu fyzicky odklopiť IR filter zo svetelnej dráhy, čo umožňuje kamere snímať viditeľné a aj IR svetlo. Táto funkcia môže spraviť kameru 15-20 krát citlivejšiu počas noci v porovnaní so štandardnou „dennou“ kamerou. Tieto typy kamier vyžadujú nasadenie D/N objektívov, aby nedochádzalo k rozostreniu obrazu ako počas dňa, tak aj počas noci. D/N objektívy sú všeobecne drahšie, vďaka pridanej vlastnosti zaostrenia širšieho farebného spektra (od viditeľného cez IR) na snímač. Ale akonáhle predvediete zákazníkom rozdiel, tak cena už nebude hrať až takú dôležitú úlohu.

 

Čo znamená „true Deň/Noc“ kamera?

Day & Night kamera eneo„True D/N kamera je vybavená odklápateľným IR filtrom. Počas dňa je IR fliter na svojom mieste a blokuje IR svetlo, čo má za následok vytváranie pekného farebného obrazu. V tomto prípade bude IR filter blokovať IR svetlo s vlnovou dĺžkou väčšou ako 750nm. Počas noci, keď dôjde k redukcii okolitého osvetlenia, je IR filter odklopený. Toto umožňuje, aby dostupné IR svetlo dorazilo na snímač a bolo zaznamenané. Hoci odklopenie IR filtra vylepšuje svetelnú citlivosť, deje sa tak na úkor vernosti farebného podania. Pre potlačenie degradovanej farebnosti počas noci softvér väčšiny D/N kamier pristúpi k desaturácii farieb, čo má za následok vytváranie monochromatického obrazu. Napríklad „true D/N kamera, Eneo PXC-2080Z03 D, Full HD box IP D/N kamera, môže automaticky prepínať medzi farebným a Č/B módom cez ICR (IR Cut Removable) filter, čo výrazne zvyšuje jej citlivosť. Poskytuje použiteľný obraz pri extrémne nízkych svetelných podmienkach až  0.002 lx pri 40 IRE. Niektoré večerné svetelné zdroje ako mesiac a pouličné osvetlenie generujú dostatok IR prisvietenia, aby tak umožňovali kamerám snímať solídny večerný obraz.

 

Potrebujete D/N objektív?

D/N objektív môže byť použitý na akejkoľvek kamere. Avšak vysokokvalitné Deň/Noc objektívy sú absolútne nevyhnutné pri použití s D/N kamerami. D/N objektívy sú navrhnuté s kritériom, aby ostrili infračervené svetlo na rovnakú úroveň ako viditeľné svetlo. To znamená, že scéna je zaostrená pri použití viditeľného svetla zo slnka, mesiaca, pouličného osvetlenia, IR svetla z rovnakých zdrojov, alebo z umelého IR LED prisvietenia. Bez D/N objektívov by dochádzalo k jemnému rozostreniu počas noci, kedy dochádza k simultánnemu využitiu IR a viditeľného svetla. Integrátori musia taktiež pochopiť objektívy s IR korekciou. Ako bolo uvedené vyššie, mnoho prirodzených svetelných zdrojov obsahuje infračervené svetlo. Avšak, množstvo svetla sa mení, keďže zdroj svetla sa mení každých 24 hodín.

Day & Night objektívKeďže vlnové dĺžky sa menia v závislosti od rôzneho typu osvetlenia  (umelé a prirodzené), objektívy bez D/N prevedenia nebudú schopné zaostriť na rovnakú úroveň, čo bude mať za následok posun bodu ostrenia. Toto sa prejavuje, keď je kamera zaostrená počas dňa pod prirodzeným alebo viditeľným svetlom. Vo večernom móde, keď dôjde k odklopeniu IR filtra, môže byť dodatočné IR svetlo, ktoré dorazí na snímač, rozostrené alebo rozmazané. IR korigovaný objektív, ako napríklad Eneo F02Z2.8DC-NFSHD, minimalizuje tento efekt svetelného rozostrenia, čo má za následok kontinuálne zaostrený obraz počas dňa a noci. Toto eliminuje potrebu opätovného zaostrenia objektívu kamery počas noci, alebo pri použití IR prisvietenia.

Taktiež majte na pamäti funkciu „back-focus“. Kamery, ako je napríklad JVC VN-H57U, sú vybavené funkciou automatického „back-focusu“, ktorá umožňuje kamere snímať ostrý obraz s IR svetlom bez použitia IR korigovaného objektívu. Keď kamera pracuje v nočnom režime, mechanizmus automaticky koriguje snímač do ohniskovej roviny pre IR svetlo. Avšak počas splnu mesiaca, kde dochádza ku kombinácii viditeľného a IR osvetlenia, nemusí byť obraz vždy dostatočne ostrý. Kvalitný D/N objektív je stále potrebný na udržanie obrazu v dobrej ohniskovej rovine.

 

Zdroje osvetlenia

IR LED reflektorUmelé IR osvetlenie môže byť poskytované pomocou IR LED reflektorov. Tieto môžu zvýšiť prirodzené osvetlenie snímanej scény. Tento typ osvetlenia môže byť osadený kdekoľvek, pokiaľ IR svetlo dostatočne osvetlí objekt monitorovaný kamerou. Neexistuje žiadne pravidlo ohľadom blízkosti umiestnenia IR reflektorov pri kamere. Môžu byť rozptýlené po celom areály a môžu obrazne povedané vykúpať celú oblasť v IR svetle. Avšak mnoho viditeľných svetelných zdrojov ako pouličné osvetlenie, osvetlenie veľkých skladov, výbojkové osvetlenie, nehovoriac slnko a mesiac, taktiež produkuje IR svetlo, ktoré môže byť zaznamenané snímačom kamery. Ak monitorovaná scéna obsahuje podobné svetelné zdroje počas večera, môže D/N kamera snímať scénu bez použitia dodatočného umelého IR osvetlenia.

 

Ste si naozaj istý, že Váš zákazník potrebuje Deň/Noc kameru?

Ak je v snímanej scéne dostatok viditeľného svetla, môže byť pre večerné bezpečnostné aplikácie použitá štandardná kamera. Zdroje osvetlenia, ako tie spomenuté vyššie, môžu poskytovať dostatok viditeľného svetla a použitie D/N kamery vo večernom móde nemusí byť nevyhnutou záležitosťou. V tomto prípade je použitie D/N objektívu voliteľné. Ak je počas večera k dispozícii adekvátne množstvo svetla, môže byť použitý štandardný objektív so štandardnou kamerou. Uistite sa len, že objektív podporuje počet megapixelov v kamere.

2015-08-21 Okom odborníka
Continue shopping Compare

has been added to your wishlist.

Continue shopping My wishlists
Content

Hľadáte špeciálne kamerové systémy?

Navštívte našu stránku www.plettac.sk. Nájdete tu kamery do vysokých teplôt, radiačného a výbušného prostredia, s vysokou odolnosťou voči EMC, riešenia pre armádu, dopravu, energetiku a ďalší priemysel.

Plettac Systems - kamery pre špeciálne systémy
Content

Termovízne systémy!

Vytvorili sme unikátne termovízne systémy založené na kombinácii termovíznych kamier a inteligentného softvéru. Čo všetko naše systémy dokážu a kde sa dajú použiť, sa dozviete na www.thermalcam.eu.

Thermalcam - termovízne systémy